Årsmöte

Under gårdagskvällen samlades ett 20-tal personer i Nätra GIFs lokaler för årsmöte i Nätra Fiber Ekonomisk Förening. Styrelsen delgav de närvarande en sammanfattning från föregående års arbete och ekonomiska förehavanden samt en inblick i hur det arbetet ser ut inom den närmsta framtiden. Även föreningens revisor Jenny Ramkrans delade med sig av sin granskning av föreningens arbete det senaste året och det lät odelat positivt.

Styrelsen fick fortsatt förtroende att fortsätta med arbetet ytterligare ett år och det tackar vi ödmjukast för. Revisor Jenny Ramkrans ställde sin plats till förfogande och Yvonne Öberg utsågs till ordinarie revisor med Jenny som revisorssuppleant. Ett perfekt upplägg då Yvonne, till skillnad från Jenny, bor i området.

Under övriga frågor togs funderingar kring Länsstyrelsens ändrade bidragsregler upp samt frågeställningar kring IP Onlys nyutskickade avtal. Mer information kring detta kommer i ett enskilt inlägg inom en snar framtid.

Styrelsen tackar de närvarande för engagemanget och ser fram emot ännu ett spännande år!

No Comments

Post A Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.